Sklep medyczny Łódź: refundacja NFZButy profilaktyczne dla dzieci Memo ŁódźSklep medyczny Łódź: poduszki ortopedyczneSklep ortopedyczny Łódź: wózki inwalidzkie elektryczne i ręczneSklep ze sprzętem ortopedycznym Łódź: ortezy i stabilizatory

Atopowe zapalenie skóry, przyczyny i objawy.

Termin „atopia” pochodzi z języka greckiego i oznacza odmienny, dziwny. Tłumaczy się to jako stan, w którym układ odpornościowy reaguje nieprawidłowo na substancje powszechnie znajdujące się w jedzeniu lub też środowisku.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

To przewlekła zapalna choroba skóry, która często towarzyszy innym chorobom atopowym (alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny, astma oskrzelowa). Charakterystycznym objawem jest świąd o dużym nasileniu, zaczerwienienie, łuszczenie skóry, plamy przypominające liszaj oraz nawrotowe zakażenia bakteryjne. Może również dochodzić do zmian w budowie i fizjologii skóry oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Zmiany na skórze mają różne nasilenie, mogą obejmować twarz, szyję, zgięcia kończyn a nawet całe ciało.

Jakie są przyczyny AZS?

Przyczynami są przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Jeśli oboje rodzice mają AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi ponad 80%.

Czynniki środowiskowe przyczyniają się natomiast do nadmiernej reakcji skóry; zaliczamy tutaj: środki drażniące (detergenty, konserwanty, mydła), roztocza, mikroorganizmy, pleśnie, sierść zwierząt oraz czynniki klimatyczne (słońce, wiatr). Pod wpływem tych alergenów następuje reakcja obronna organizmu, co objawia się stanem zapalnym skóry.

Jak przebiega choroba?

AZS może ujawnić się w każdym wieku, pierwsze oznaki mogą pojawić się już w 2. miesiącu życia. Osoby, u których zmiany chorobowe pojawiły się w pierwszych tygodniach życia, mają małe szanse na całkowite wyleczenie. Choroba ma charakter przewlekły z okresami kiedy objawy są bardziej lub mniej nasilone.

W okresie niemowlęcym mogą pojawić się grudki, nadżerki, strupy, cienkie łamliwe włosy.  Zmiany najczęściej występują w obrębie twarzy - czoło, broda, nos; rzadziej dotyczą całego ciała. W tym okresie życia rośnie ryzyko rozwoju chorób atopowych o innej postaci, w tym astmy.

W okresie późno – dziecięcym zmiany mają charakter sączący, pojawiają się blaszki i grudki z licheniazacją (pogrubienie skóry w skutek przewlekłego stanu zapalnego oraz drapania). Zmiany chorobowe pojawiają się na rękach, stopach, w zagięciach łokciowych i podkolanowych. Pot, otarcia, urazy stają się czynnikami drażniącymi i utrudniają gojenie się ran, co z kolei sprzyja nadważeniom bakteryjnym i dalszym komplikacjom choroby.

W okresie młodzieńczym i wieku dorosłego skóra jest sucha, szorstka, pogrubiała. Głównym objawem jest świąd, w związku z czym na skórze pojawiają się nadżerki pokryte strupami, mogą występować przeczosy (linijne ubytki w skórze), nacieki zapalne, błyszczące paznokcie (efekt częstego drapania). Może pojawić się drażliwość, zmęczenie, bezsenność a to z kolei może być przyczyną stanów depresyjnych. 

 

mgr farmacji Kamila Przybył

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
facebook