Perfum męski – jak wybrać zapach idealny na prezent?

Perfum męski – jak wybrać zapach idealny na prezent?

Doskonałym pomysłem na prezent jest perfum męski. To niezwykle uniwersalny podarunek, który będzie odpowiedni dosłownie na każdą okazję. Przed dokonaniem wyboru należy jednak dokładnie poznać charakterystykę tych produktów, a jeśli jest taka możliwość, to również upodobania osoby, która ma zostać obdarowana. Kiedy jednak nie jesteśmy w stanie sprawdzić, co jej się spodoba, to jeszcze nic straconego, ponieważ istnieje kilka uniwersalnych nut zapachowych, które przypadną do gustu niemalże każdemu. Sprawdź, jak kupować perfumy w prezencie!


Perfum męski – co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem wyboru?

Perfumy męskie i damskie różnią się od siebie przede wszystkim wykorzystywanymi kompozycjami zapachowymi. Zapachy kobiece to przede wszystkim nuty: kwiatowe, owocowe i aromaty słodkich przypraw. Wśród nut męskich dominują zapachy: korzenne, ziołowe, drzewne oraz skórzane. Taki wyraźny podział nie oznacza jednak, iż nie ma zapachów uniwersalnych, które okazują się być odpowiednimi zarówno dla jednej, jak i drugiej płci. Wśród nich znajdują się nuty: cytrusowe, piżmowe oraz orientalne. Wśród najczęściej spotykanych kompozycji perfum męskich są połączenia ziołowo – orientalne, jednak samych zapachów i ich wariacji jest tak dużo, że bez problemu każdy może znaleźć tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

Perfumy są najtrwalszymi z zapachów. Utrzymują się na skórze nawet przez kilkanaście godzin, a w tym czasie uwalniają różnorodne nuty zapachowe. Cechuje je wysokie stężenie olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu. Z uwagi na fakt, iż ciepła skóra uwalnia więcej zapachów, latem oraz wiosną warto postawić na nieco delikatniejsze nuty lub aplikować kosmetyk oszczędniej.

Wszystkie perfumy składają się z trzech podstawowych nut zapachowych: nuty głowy, serca oraz bazowej. Nuta głowy jest tą, która wyłania się jako pierwsza. To właśnie ją czujemy podczas wizyty w drogerii i najczęściej na podstawie jej woni podejmujemy decyzje zakupowe. Niestety jest ona krótkotrwała, ponieważ utrzymuje się na naszej skórze nie dłużej niż pół godziny. Po nucie głowy przychodzi kolej na rozwinięcie się nuty serca. Ta rozwija się przez kolejne dwie godziny. Ostatnią, ale zarazem najtrwalszą nutą zapachową jest nuta bazowa. Ona potrafi utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. Trwałość perfum zależy w dużej mierze od ich jakości, ale również od sposobu i miejsca ich aplikowania oraz ogólnej kondycji naszej skóry.

Perfum męski – jak wybrać zapach idealny do konkretnego rodzaju skóry?

Wybierając się do drogerii po perfum męski powinno się przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed zakupami nie należy używać własnych perfum. Dobrze też, aby skóra nie była pokryta kremem ani balsamem do ciała. Doskonałą porą na zakupy będą godziny przedpołudniowe. Będąc w sklepie należy ograniczyć się do powąchania trzech lub czterech zapachów. Pomiędzy kolejnymi testami warto neutralizować zmysł powonienia poprzez powąchanie kilku ziarenek kawy. Dobrze, aby decyzji zakupowej nie podejmować od razu. Jeśli jest taka możliwość, warto poprosić o próbkę danych perfum, jeśli nie dobrze popsikać nimi nadgarstek i pójść na inne zakupy. Nuta bazowa rozwija się najpóźniej, a stanowi ona podstawowy zapach, który będzie towarzyszył użytkownikowi perfum przez większą część dnia po aplikacji.

Dokonanie wyboru perfum na prezent nie jest łatwym zadaniem. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rad, które pozwolą na zminimalizowanie możliwości popełnienia błędu. Perfum męski powinien posiadać nuty drzewne, ziołowe lub skórzane. Kiedy podarunek ma być wręczony latem lub wiosną, dobrze, aby nuta zapachowa była subtelna i delikatna. Jesienią i zimą możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać zdecydowanie bardziej esencjonalne, wyraziste i ciężkie zapachy.