Jak wybierać kosmetyki na prezent?

Jak wybierać kosmetyki na prezent?

Kosmetyki mogą sprawdzać się znakomicie w charakterze upominku gwiazdkowego czy urodzinowego. Rozumieją to już od dawna ich producenci, prześcigając się w pomysłach na gustowne i niezbyt drogie zestawy prezentowe. Jak jednak wybrać spośród nich te najodpowiedniejsze dla naszych bliskich? Skąd czerpać pewność, że określone preparaty będą zgodne z ich upodobaniami i potrzebami? Warto poznać kilka wskazówek w tym zakresie.


Kosmetyki w prezencie - które są najodpowiedniejsze?

Wybierając podarunki na Gwiazdkę bądź urodziny, wiele osób bierze pod uwagę bardziej lub mniej ekskluzywne kosmetyki. Decyzja ta wydaje się uzasadniona - rozmaite specyfiki do pielęgnacji ciała są przecież nie tylko przydatne, ale także przyjemne w stosowaniu. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną dostosowane do oczekiwań osoby obdarowywanej.

I właśnie tutaj pojawia się często problem: nie zawsze wiemy, jakie kosmetyki preferują ludzie, dla których planujemy je kupić. O ile w przypadku najbliższej rodziny możemy po prostu zasięgnąć informacji u źródła, o tyle w odniesieniu np. do znajomych z pracy takie rozwiązanie nie zawsze wchodzi w grę. Jak więc rozwiązać ten dylemat?

Wielu z nas decyduje się na wyjście najbezpieczniejsze, wybierając kosmetyki uniwersalne. Do tej kategorii można zaliczyć z pewnością wszelkiego rodzaju żele pod prysznic, balsamy do ciała czy preparaty łagodzące skórę po goleniu. Takie produkty przydadzą się każdej kobiecie albo każdemu mężczyźnie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jeżeli będą ponadto estetycznie opakowane, z pewnością idealnie spełnią swoją upominkową funkcję.

Niejednokrotnie kusi nas, aby zakupić kosmetyki dedykowane konkretnej grupie wiekowej lub łagodzące określony problem (trądzik, zmarszczki, suchość skóry itd.). Taki pomysł wydaje się trafny, ale tylko pod warunkiem, że pozostajemy z adresatem (czy adresatką) prezentu w zażyłych, głębokich stosunkach. W innym wypadku reakcja na nasz upominek może się okazać paradoksalna: zamiast się z niego ucieszyć, dana osoba wpadnie na przykład w złość. Nie wszyscy przecież lubią, aby wytykać im wiek czy niedoskonałości urody. I to nawet wówczas, gdy czynimy to w najlepszej wierze.

Marki i ceny, czyli oczekiwana wartość podarunku

Wybierając kosmetyki na prezenty dla rodziny czy przyjaciół, zastanawiamy się nierzadko nad ich ceną. W zasadzie wszyscy zgadzamy się co do tego, że nie wypada kupować produktów najtańszych - świadczyłoby to bowiem o braku szacunku. Ale czy zakup marek z najwyższej półki nie stanowi również niejakiej przesady? Zwłaszcza jeśli czujemy, że nie bardzo nas na to stać?

Odpowiedzmy ostrożnie: wszystko zależy od sytuacji. Przy niektórych okazjach drogie, ekskluzywne kosmetyki mogą stanowić udane dopełnienie np. imprezy jubileuszowej. Przy innych, bardzo kosztowny prezent bywa dla osoby obdarowanej pewnym obciążeniem. Nakłada na nią bowiem obowiązek rychłego rewanżu.