Sklep medyczny Łódź: refundacja NFZButy profilaktyczne dla dzieci Memo ŁódźSklep medyczny Łódź: poduszki ortopedyczneSklep ortopedyczny Łódź: wózki inwalidzkie elektryczne i ręczneSklep ze sprzętem ortopedycznym Łódź: ortezy i stabilizatory

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny.

Praktycznie każda z nas przynajmniej raz w życiu miała problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Zanim zaczniemy przeciwdziałać tej nowej i niechcianej dla nas sytuacji dobrze jest znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, a powody utraty włosów są bardzo różne:

1.Podłoże genetyczne.

Podobnie jak u mężczyzn jest to nadwrażliwość mieszka włosowego na pochodną testosteronu (dihydrotestosteron) i u kobiet mamy raczej do czynienia z przerzedzeniem włosów niż z całkowitym łysieniem.

2.Przyczyny hormonalne.

Stan w którym równowaga hormonalna zostaje zachwiana to okres ciąży, połogu i okres menopauzalny. Podwyższony poziom estrogenu u kobiet ciężarnych hamuje naturalne wypadanie włosów (włosy stają się gęstsze i nabierają lepszego wyglądu) natomiast po porodzie zwiększenie stężenia prolaktyny u matek karmiących powoduję utratę włosów. Nie powinnyśmy się jednak niepokoić ponieważ jest to stan przejściowy i po paru tygodniach włosy wracają do swojego stanu sprzed ciąży. Drugą taką sytuacją kiedy gospodarka hormonalna zostaje zaburzona jest okres menopauzalny po zaniku owulacji, na skutek niedoboru estrogenów i zwiększonej produkcji androgenów włosy stają się cienkie, osłabione i zaczynają wypadać.

3.Choroby i leki.

Przewlekłe choroby ogólnoustrojowe to kolejny powód wypadania włosów, między innymi niedoczynność tarczycy i choroby nowotworowe a także nieleczone infekcje i stany gorączkowe ponad 39°C. Zabiegi z użyciem narkozy to również powód utraty włosów, stan ten powodowany jest „uśpieniem” wzrostu włosów, których rozwój zostaje wyhamowany. Niektóre leki antydepresyjne, cytostatyki, leki na tarczycę a także cześć leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi czy też poziom cholesterolu może powodować wzmożone wypadanie włosów.

4.Dieta.

Najgorszą rzeczą którą możemy zafundować naszym włosom to diety odchudzające, szczególnie te niskokaloryczne i monoskładnikowe. Zubożają one organizm w składniki mineralne i witaminy i nie służą włosom. Do tego żeby nasze włosy były wytrzymałe i miały ładny wygląd potrzebna jest zdrowa i zbilansowana dieta bogata w biotynę, cynk, żelazo i aminokwasy siarkowe. Dieta korzystna dla włosów powinna zawierać mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe.

5.Zabiegi fryzjerskie.

Innym powodem przez który wypadają włosy jest ich niewłaściwa pielęgnacja przede wszystkim drastyczne zabiegi fryzjerskie takie jak prostowanie, tapirowanie a także częste mycie i oddziaływanie czynników zewnętrznych jak wiatr czy silne słońce powodujące odwodnienie i przesuszenie włosów.

 

O włosy bez wątpienie trzeba dbać ale pamiętajmy, że żeby cieszyć się atrakcyjną i bujną fryzurą trzeba również zwracać uwagę na ogólny stan naszego organizmu, bo nasze zdrowie odbija się na naszym wyglądzie.

mgr farm. Anna Elżanowska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
facebook