Sklep medyczny Łódź: refundacja NFZButy profilaktyczne dla dzieci Memo ŁódźSklep medyczny Łódź: poduszki ortopedyczneSklep ortopedyczny Łódź: wózki inwalidzkie elektryczne i ręczneSklep ze sprzętem ortopedycznym Łódź: ortezy i stabilizatory

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Najczęściej dotyka osób w młodym wieku, a jego powstawanie często ma związek z burzliwymi zmianami w gospodarce hormonalnej. W trakcie dojrzewania zarówno u chłopców jak i u dziewcząt wytwarzane są męskie hormony androgeny, które to odpowiadają za nadmierne pobudzanie gruczołów łojowych do wydzielania sebum (łoju). Nagromadzony łój wraz z obumarłymi komórkami może całkowicie wypełnić przestrzeń mieszka włosowego, tworząc czop blokujący jego ujście, co w efekcie powoduje powstanie zaskórnika. W momencie zatkania mieszków tymi substancjami następuje bardzo szybki rozwój bakterii, zwłaszcza Propionibacterium acnes i Staphylococcus ureus, które są odpowiedzialne one za wywołanie stanu zapalnego oraz za dalsze rozprzestrzenianie się trądziku.

Rodzaje trądziku:

 • Trądzik zaskórnikowy (niezapalny) - może występować w postaci zaskórników zamkniętych lub otwartych. Zaskórniki zamknięte widoczne są w postaci jasnych plamek, w których nagromadzone sebum wraz z bakteriami znajduje się pod powierzchnią skóry. Otwarte zaskórniki to tzw. wągry, które charakteryzują się ciemną barwą spowodowaną utlenianiem łoju.

W dalszym etapie zaskórniki mogą przekształcić się w pryszcze (w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego) lub po prostu się zagoić.

 • Trądzik zapalny- stan zapalny powstaje gdy ściana mieszka włosowego zostaje uszkodzona przypadkowo lub przez uciskanie miejsca z zaskórnikiem. W tym rodzaju trądziku wyróżniamy różne jego postacie:

 • Trądzik grudkowy - grudki wrażliwe na dotyk charakteryzują się różową barwą

 • Trądzik krostkowy - czerwona podstawa krosty zakończona jest jasnym czubkiem, w którym gromadzi się wydzielina ropna

 • Trądzik guzkowy - guzki są bolesne przy dotykaniu, znajdują się pod powierzchnią skóry

Co może nasilać trądzik?

Do rozszerzania się stanu zapalnego skóry mogą przyczyniać się również:

 • stres

 • zanieczyszczone powietrze

 • nieodpowiednia dieta

 • źle dobrane kosmetyki

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej jest tak samo ważna jak leczenie trądziku. Odpowiednio dobrane kosmetyki poprawiają stan cery, zwiększają skuteczność terapii lekami, zmniejszają ryzyko powstawania nowych wykwitów trądzikowych. Preparaty pielęgnacyjne mają zapobiegać przetłuszczaniu się skóry i równocześnie dostarczać jej składniki odżywcze. Ważne jest, aby nie zaburzały równowagi hydrolipidowej skóry. Oto kilka cennych rad dotyczących dbania o skórę ze skłonnościami do powstawania zmian trądzikowych:

 • Kluczowym elementem pielęgnacji jest oczyszczanie skóry - cera tłusta czy mieszana ma duże zdolności do gromadzenia zanieczyszczeń z otoczenia, a przy tym jest wrażliwa. Stosuj więc delikatne żele do mycia o pH lekko kwaśnym lub obojętnym.

 • Unikaj preparatów zawierających substancje tłuste takich jak np. mleczka. Zamiast nich można zastosować tonik czy też płyn micelarny, który odtłuści skórę, ale jej nie wysuszy.

 • Dobór odpowiedniego kremu również jest istotny - krem do cery trądzikowej powinien mieć lekką konsystencję i nie powodować błyszczenia się skóry.

/images/effaclar.jpg

Doskonałe preparaty do pielęgnacji cery trądzikowej proponuje firma LA ROCHE-POSAY. Gama produktów EFFACLAR jest specjalnie dostosowana do skóry tłustej i mieszanej zapewniając jej odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie. Seria ta działa na zmiany trądzikowe i zapobiega błyszczeniu skóry. Wśród nich znajdziemy:

 • EFFACLAR OCZYSZCZAJĄCY ŻEL DO SKÓRY TŁUSTEJ I WRAŻLIWEJ - wskazany do codziennego oczyszczania skóry, zawiera sole cynku z glucasilem zapewniające łatwe usuwanie nadmiaru łoju
 • EFFACLAR PŁYN MICELARNY DO OCZYSZCZANIA I DEMAKIJAŻU TWARZY - płyn nie pozostawia na skórze tłustej warstwy, w przeciwieństwie do mleczek, reguluje wydzielanie sebum
 • EFFACLAR TONIK ZWĘŻAJĄCY PORY - tonik działający antybakteryjnie, zapobiega zatykaniu porów, zmywa makijaż nie pozostawiając tłustej warstwy
 • EFFACLAR DUO KREM PRZECIWTRĄDZIKOWY PODWÓJNIE DZIAŁAJĄCY - krem działa na zapalne zmiany trądzikowe i zaskórniki oczyszczając i odblokowując zatkane pory. Posiada składnik kojący, który zmniejsza podrażnienia. Stanowi bardzo dobrą bazę pod makijaż.
 • EFFACLAR K PIELĘGNACJA I ODNOWA SKÓRY TŁUSTEJ - zawiera kwas LHA, który wnika w warstwy skóry powodując mikrozłuszczanie. Nie powoduje podrażnień, przyspiesza odnawianie komórek skóry, likwiduje zaskórniki
 • EFFACLAR H KOJĄCY KREM NAWILŻAJĄCY - krem do skóry tłustej wrażliwej, uzupełnia niedobory sebum, tworzy warstwę ochronną na skórze
 • EFFACLAR M SEBO-REGULUJĄCY – matujący krem nawilżający. Krem reguluje wydzielanie sebum, długotrwale niweluje błyszczenie skóry, działa matująco, ale także intensywnie nawilżająco na skórę z niedoskonałościmi. Krem dla osób z nadmiarem wydzielanego serum.
 • EFFACLAR A.I PREPARAT NA ZAPALNE ZMIANY SKÓRNE - hamuje rozwój bakterii, przyspiesza gojenie krost, zapobiega pojawianiu się nowych zmian zapalnych

 

mgr farmacji Paulina Rupiewicz

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
facebook