Sklep medyczny Łódź: refundacja NFZButy profilaktyczne dla dzieci Memo ŁódźSklep medyczny Łódź: poduszki ortopedyczneSklep ortopedyczny Łódź: wózki inwalidzkie elektryczne i ręczneSklep ze sprzętem ortopedycznym Łódź: ortezy i stabilizatory

Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki pielęgnacyjne.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to powszechna, przewlekła, zapalana choroba skóry charakteryzująca się występowaniem intensywnego świądu, suchości ,z towarzyszącymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi. Zdarza się, iż objawy nawracają i zaostrzają się. Oprócz zmian skórnych mogą występować zmiany obejmujące błonę śluzową nosa, spojówek, oskrzeli. Skóra atopowa, przesuszona, nadwrażliwa sprawia wiele problemów w pielęgnacji mającej na celu zapobieganie problemom skórnym oraz złagodzenie  tych, które już się pojawiły. Jednym ze standardów profilaktyki i pielęgnacji skóry w AZS jest stosowanie emolientów. Są to preparaty nawilżająco-natłuszczające zalecane do codziennego użytku zarówno u dzieci i dorosłych. Występują w różnych postaciach : kremów, maści, płynów i olejków do kąpieli, żeli i kostek toaletowych do mycia. Podstawą skutecznej pielęgnacji emolientacyjnej jest stosowanie preparatów, które głęboko wnikają w skórę. Preparaty działające jedynie powierzchniowo mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. Istotne jest prowadzenie kompleksowej pielęgnacji obejmującej zastosowanie emolientów zarówno podczas kąpieli, jaki i po niej.

Działanie emolientów:

 • odbudowa uszkodzonego płaszczu hydrolipidowego skóry
 • zapobieganie utracie wody poprzez okluzję oraz dostarczenie substancji wiążących wodę
 • suplementacja składników naskórkowych
 • zapewnienie prawidłowego uwodnienie warstwy rogowej naskórka
 • tworzenie półprzepuszczalnej błony na powierzchni naskórka
 • działanie przeciwzapalne
 • działanie przeciwświądowe

Leczenie miejscowe ma na celu:

 • natłuszczenie i nawilżenie skóry
 • złagodzenie stanów zapalnych i wysiękowych
 • usuwanie łusek i strupów
 • zapobieganie nadmiernej utracie wody
 • profilaktyka nawrotów
 • profilaktyka wtórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych
 • ograniczenie zastosowania silnie działających preparatów mogących wywołać liczne działania niepożądane

Emolienty powinny zawierać naturalne substancje aktywne, które poprzez odbudowę naturalnej bariery ochronnej, zabezpieczają przed wniknięciem substancji drażniących w głąb skóry. Co więcej, nie powinny zawierać substancji zapachowych i barwników.

                                       /images/emolium.jpg

http://www.kosmetykizapteki.com/emolium


OOlej macadamia, masło shea i olej parafinowy  natłuszczają skórę i regenerują płaszcz hydrolipidowy.

Olej z kukurydzy i alantoina łagodzą świąd.

Hialuronian sodu, mocznik i gliceryna nawilżają i zatrzymują wodę w naskórku.

Fosfolipidy GLA, olej z kukurydzy i olej macadamia dostarczają lipidy międzykomórkowe.

Na rynku dostępne są liczne preparaty wielu producentów, wśród nich seria Emolium służąca do kompleksowej pielęgnacji i ochrony skóry wrażliwej. Odpowiedni dobór  zbadanych pod względem bezpieczeństwa substancji aktywnych zapewnia skuteczność i wielopłaszczyznowe działanie.

W zależności od dolegliwości na jaką uskarża się pacjent lekarz bądź farmaceuta może zindywidualizować terapię poprzez dobór odpowiedniego preparatu oraz zalecanej postaci (maści, kremy, emulsje, olejki i żele do kąpieli itp.) Wygodny jest także podział preparatów przeznaczonych do określonego typu pielęgnacji. [tabela]

 /images/emolium tabelka.jpg

Zasady doboru preparatów Emolium

Należy pamiętać, iż terapię zaostrzonej postaci AZS rozpoczyna się od preparatów do skóry popękanej i uporczywie swędzącej. Po zmniejszeniu objawów przechodzi się na  preparaty do skóry bardzo suchej, podrażnionej i swędzącej. W stanie remisji i łagodnych objawów oraz do codziennej pielęgnacji stosuje się preparaty przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej.  (Schemat postępowania w oparciu o zamieszczoną tabelkę jest 3 stopniowy - od kolumny trzeciej, poprzez drugą do pierwszej)

Ważnym wskazaniem dla zastosowanie emolientów jest pielęgnacja skóry dzieci i niemowląt. W pierwszych 3 latach życia skóra dziecka jest cieńsza niż u osoby dorosłej, a ponieważ  nie ma w pełni wykształconego płaszcza hydrolipidowego, który stanowi zewnętrzną barierę ochronną szybko się przesusza, jest wrażliwa na podrażnienia, uszkodzenia oraz zakażenia.  Podstawowym produktem pielęgnacyjnym dla malucha jest emulsja do kąpieli. Kąpiel emoliencyjna łagodzi podrażnienia spowodowane przez twardą wodę, usuwa substancje drażniące, nawilża i natłuszcza skórę dziecka. Należy pamiętać, aby sięgać po preparaty przeznaczone do stosowania u dzieci i niemowląt oraz nie powodujące podrażnień i alergii (hipoalergiczne).


mgr farmacji Kinga Grzech

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
facebook